Czy wiesz że:

  • Żołądek noworodka tuż po urodzeniu jest bardzo malutki – tak mały aby być odpowiednim dla małych ilości pokarmu jakie produkują piersi matki po porodzie. Dwie łyżeczki od herbaty pokarmu matki wypełniają go po brzegi.

 

  • Nie jest prawdą że w przypadku dokarmiania co dobę należy zwiększać ilość pokarmu o 10ml – aż do uzyskania 100ml w 10 dobie. Ewentualne dokarmianie pokarmem matki należy dostosować do wieku i gabarytów dziecka.

 

  • Produkcją pokarmu rządzi zasada jak w ekonomii rynku – jak jest popyt (dziecko chce jeść) to będzie podaż (piersi wyprodukują). Większość matek jest wstanie wyprodukować mleko dla swoich dzieci jeśli otrzymają dostateczną ilość informacji na temat karmienia piersią , uwierzą w swoje matczyne możliwości i będą mogły liczyć na wsparcie w trudnych początkach.

 

  • Mleko jest cudownie stałym i równocześnie zmiennym pokarmem: stale wartościowym i zmieniającym się wraz z rozwojem dziecka.

 

  • Karmienie piersią daje dziecku możliwość kontynuacji uczestniczenia w „smakowaniu” posiłków matki. W życiu wewnątrzmacicznym dziecko pływa w wewnętrznym praoceanie i pije wody płodowe smakujące jak dania z menu matki: szarlotka z cynamonem lub śledź z cebulką. Dziecko karmione piersią kocha różnorodność smakową.